Często zadawane pytania

FAQ

1. A jak szybko się nauczę?

Szybkość postępów zależy od wielu czynników i jest wypadkową czasu poświęconego na naukę, motywacji, techniki nauki i indywidualnych predyspozycji. Innymi słowy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. O moich poradach dotyczących nauki dowiesz się TU.


2. Jeśli chodzi o efektywność zajęć - jak wiele zależy ode mnie a jak dużo zależy od nauczyciela?

Dobry nauczyciel to maksimum 25% sukcesu. Prawda jest taka, że nie ma takiej metody, która pozwala nauczyć się wiele przy nikłym wkładzie pracy i czasu. Dobry nauczyciel wskazuje drogę, koryguje błędy, przedstawia przygotowany pod potrzeby klienta program nauki, ale bez własnej pracy, dyscypliny i motywacji - "samo się nie nauczy" :P


3. Jaką masz metodę nauczania?

Kolejne pytanie oparte na błędnym założeniu, że jest uniwersalna metoda nauki, która jest dobra dla wszystkich. Nauka to kwestia indywidualna, każdy jest inny i inaczej przyswaja wiedzę. Dlatego po zapoznaniu się z klientem, jego historią nauki, predyspozycjami i celami - przygotowuję indywidualny program nauczania dostosowany do jego potrzeb. W nauce korzystam z nowych rozwiązań technologicznych (polecam zajrzeć TU) i metodycznych (narzędzia webowe, aplikacje wspomagające naukę, materiały interaktywne i multimedialne). Jestem wymagający i nie toleruję lenistwa.


4. A dlaczego mam wybrać ciebie, a nie tego tam Zbyszka-studenta, który oferuje lekcje po niższej cenie, niż łączna cena materiałów dydaktycznych i ceny dojazdu?

Bo pieniądze wydane na Zbyszka to, choć relatywnie niewielkie, ale pieniądze wyrzucone w błoto. By skutecznie przekazać wiedzę, niezbędna jest odpowiednia wiedza, doświadczenie. Są to atrybuty, które mają swoją wartość. Jeśli ktoś się nisko ceni, to najprawdopodobniej mało sobą reprezentuje. Kierowanie się w wyborze lektora przede wszystkim ceną nie jest dobrym wyborem. Możesz kupić sobie rower z supermarketu, który popsuje się po mniej niż roku, lub wybrać rower lepszej jakości, który posłuży ci latami i z którego będziesz zadowolony. Jak mawia znane przysłowie starożytnych Apaczy - każdy lektor jest jak rower:)


5. A jak zrobić, żeby się nie napracować, a nauczyć?

Nie da się.


6. Ja nie chcę się uczyć gramatyki, ja chcę się tylko nauczyć mówić.

A ja chcę jeździć samochodem, ale nie chcę żeby miał koła. - Zasada jest podobna - nie da się. W przypadku, kiedy twoja wiedza z zakresu gramatyki jest duża - można skupić się podczas zajęć na konwersacjach, ale jakby nie było - gramatyka jest jednym z aspektów prawidłowej wypowiedzi i nie ma możliwości pominięcia pierwszej, jeśli chce się skupić na tej drugiej.


7. A co zrobić, by nie zniechęcać się do nauki? Bo mi to się w sumie nie chce, z czasem tracę zapał, jestem językowe beztalencie...itp., itd.

Nauka nie musi być nudna, ani żmudna. Otaczaj się językiem, łącz go ze swoimi zainteresowaniami, wyznaczaj sobie realne cele i znajdź metodę, która pozwala ci najefektywniej przyswajać nową wiedzę (mogę Ci w tym pomóc; zajrzyj też TU). W przypadku lenistwa - patrz punkt 2 i 3.


8. Kiedy będę mógł swobodnie rozmawiać po angielsku/płynnie pisać/biegle czytać itd.?

To zależy. Jeśli będziesz ciężko pracować - relatywnie szybko. Jeśli masz duże oczekiwania względem innych, lecz niskie względem siebie - niestety może minąć dość wiele czasu :P