poniedziałek, 09 luty 2015 17:21

8 sposobów na skuteczną naukę języka obcego

Artykuł został napisany w celach marketingowych (zawiera lokowanie produktu, czyli MNIE) i komicznych, i nie powinien być czytany przez osoby, którym nie odpowiada moje poczucie humoru.

Pisanie iluśtam sposobów na... jest teraz bardzo popularne. Oto moje podejście do w/w formuły:)

1,2,3 - próba klawiatury. Zaczynamy.

 

8 sposobów na naukę języka angielskiego.

 

Ważne pytanie.

 

Jak uczyć się języka, by się go "naumieć"? Jak skumać czaczę? jak zakąsać bryłę? jak zajarzyć o co cho i co w trawie piszczy? jak zatrybić? - pytają starożytni filozofowie i współcześni adepci mojej skromnej szkoły.

Szczera i prosta odpowiedź jest taka, że nadal nikt nie wie.
I choć to może się wydawać przykre, że na samym wstępie wpisu o tym, jak nauczyć się angielskiego - piszę wam, że w sumie to nie wiadomo - uważam za ważne, uczciwe i konieczne by na początku tej naukowej dysertacji jasno określić kompetencje osoby, która postanowiła ją popełnić.
Teraz kiedy już ustaliliśmy, że przyjmujecie rady od głupca - możemy zaczynać.

Jak uczyć się języka angielskiego, tak by się go nauczyć? Sprecyzujmy i dodajmy, że chcemy się go uczyć w możliwie optymalny sposób i jako, że nikt go nie ma - jak każdej osobie, która czegoś nie posiada, bardzo nam na tym zależy; innymi słowy - zależy nam na czasie.

 

Dyscyplina

 

discipline


Jednym z podstawowych problemów, z którym boryka się większość ludzi jest to, że mają wygórowane wymagania wobec losu i otaczającego ich wszechświata, a jednocześnie bardzo niskie wymagania wobec samych siebie, połączone z często bardzo nieprawdziwym wyobrażeniem na temat własnych możliwości, tudzież zaangażowania. Wynikiem takiego stanu rzeczy jest ogólne niezadowolenie z życia i dokonywanie projekcji, jeśli chodzi o własne niepowodzenia i obarczanie winą za nie innych, a nie samego siebie.
Jest ważne by zrozumieć, że to my jesteśmy odpowiedzialni w około 80% za własny sukces, dobry nauczyciel to nie więcej niż 20%. Może wskazać drogę, korygować błędy, motywować i wymagać, ale się za ciebie nie nauczy, nie poda ci gotowych rozwiązań, nie zdradzi sekretu jak zrobić by się nauczyć i w ogóle nie wysilić. Bo się nie da. Bo samodyscyplina jest ważna, ba - (uwielbiam słowo ba) nawet kluczowa. Jeśli ty nie jesteś zmotywowany/na i nie jesteś w stanie narzucić sobie dyscypliny w nauce, to kogo możesz winić za swoje niepowodzenia? Tuska?

 

Systematyczność i konsekwencja

 

persistence


Poniekąd pochodna dyscypliny. Lepiej mniej i częściej, niż dłużej, ale rzadziej (to zresztą także tytuł mojej 5 seks-taśmy). Z mojego doświadczenia i obserwacji osób odnoszących sukces - powiedziałbym, że dyscyplina to cecha wyróżniająca te właśnie jednostki. Powtarzaj często i regularnie. Przyniesie to dużo lepsze rezultaty. Najlepiej wpisz sobie to do kalendarza, by codziennie przypominał ci o nauce. Ewentualnie poproś dziewczynę/partnera/teściową/Ryśka z Klanu/kogokolwiek innego o motywowanie cię do systematycznej nauki. Inteligentna i pełna temperamentu dziewczyna na pewno znajdzie jakiś kreatywny sposób, by zagrzać do systematycznej nauki swojego chłopaka (wink, wink) :P

 

Znalezienie metody, która odpowiada twoim predyspozycjom

 

Flexibility

 

Po pierwsze wydaje mi się, że już gdzieś o tym pisałem, po drugie to trochę nie chce mi się o tym rozwodzić, bo to temat rzeka. W telegraficznym skrócie - w zależności od tego jaki typ osobowości reprezentujesz - uczysz się w inny sposób. Niektórzy wolą uczyć się poprzez działanie i praktykę, inni np. są słuchowcami i zapamiętują słowa lepiej, jeśli je usłyszą, bla bla bla.
Chcesz wiedzieć o tym więcej, to wpisz w wujaszku googlu: typy osobowości + uczenie się. Albo zajrzyj pod ten link:

http://www.e-mentor.edu.pl/artykul/index/numer/11/id/189

 

Mnemotechniki

 

Memory

 

Od czasów starożytnych już istnieje szereg sposobów, tzw. mnemotechnik, które mają na celu pomóc w zapamiętywaniu nowych informacji. Poczytaj o tym i znajdź technikę, która się dla ciebie sprawdzi.

Polecam poczytać tu:


http://www.mnemotechnika.com/rodzaje_mnemotechnik.html

i tu:


http://www.szybkanauka.mkbe.pl/szybka-nauka-mnemotechniki.html

 

Spraw by nauka była przyjemnością

 

sunbathing

 

Wielu ludziom nauka kojarzy się źle, jako coś żmudnego, nieprzyjemnego, do czego trzeba się zmuszać. Nauka języka angielskiego naprawdę nie musi taka być.

 

Wystarczy:

 

Połączyć naukę ze swoimi pasjami

 

zainteresowania

 

Jeśli interesują cię podróże lub słonie ubrane w lateks, tudzież cokolwiek innego - nie czytaj o tym po polsku, tylko staraj się odwiedzać angielskie portale i łącz swoje zainteresowania z nauką. Obejrzyj swoje ulubione filmy w wersji angielskojęzycznej (jeśli to możliwe), przeczytaj po angielsku swoje ulubione książki. Słuchaj tematycznych podcastów związanych z twoimi zainteresowaniami w drodze do pracy, robiąc zakupy, jeżdżąc na rowerze czy napadając na lokalnych sprzedawców sznurowadeł. Raz się żyje. Włącz wielowątkowość.

 

 Realistycznie podejść do zarządzania swoim czasem

 

time

 

Większość ludzi ma tendencję to dość oderwanej od rzeczywistości oceny samych siebie, własnych możliwości, jak również własnych ograniczeń.
Nie obiecuj sobie z okazji Nowego Roku nauki 2 godziny dziennie, czy 5 godzin w każdy weekend, bo to raczej nieosiągalne. Zamiast tego - obiecaj sobie 25-30 minut dziennie rano i wieczorem, wpisz to na sztywno w swój kalendarz, zrób z tego swój nawyk, czynność równie rutynową jak poranne picie kawusi.
Zrezygnuj ze złych nawyków - takich jak oglądanie zbyt dużej ilości telewizji czy spędzanie zbyt dużo czasu na tzw. "Twarzoksiążce" i zamiast tego zastąp ten czas czymś bardziej konstruktywnym jak nauka angielskiego czy pole-dancing. Realistyczne podejście do własnego czasu pozwoli uniknąć frustracji i zniechęcenia związanego z niewywiązywaniem się z obietnic składanych samemu sobie.

 

Używać interaktywnych materiałów multimedialnych i innych najnowszych zdobyczy techniki

(patrz np. Business English Magazine, Memrise czy ciekawe funkcje Google Translate)

multimedia

 

by zamienić proces przyswajania nowej wiedzy w bardzo pozytywne doświadczenie. Osobiście oprócz powyższych metod polecam zapoznanie się z kimś, z kim można by korespondować lub rozmawiać na skype'ie, bo to fajne; a poza tym niezależnie od poziomu wiedzy jaki zdobędziemy - dzięki takiej metodzie poznajemy nowych ludzi.

Istnieje teraz i ciągle się rozrasta niezliczona ilość aplikacji edukacyjnych do nauki języków obcych, zarówno dla posiadaczy urządzeń opartych na systemie Android czy iOS. Nie wszystkie są idealne, ale istnieje naprawdę duża ilość bardzo ciekawych aplikacji. Duża część z nich jest darmowa, wystarczy zainstalować i przetestować, które najlepiej spełniają nasze oczekiwania.

 

Do nauki!!!

 

I jak zawsze zapraszam na:

http://www.englishwithlucas.com/

i

 

https://www.facebook.com/angielski.English.with.Lucas

 

śmieszne koszulki:

http://englishwithlucas.cupsell.pl/

 

Czytany 3173 razy

Artykuły powiązane

 • kolejność angielskich przymiotników

  Order of english adjectives - kolejność angielskich przymiotników

  Kiedy przed rzeczownikiem znajduje się więcej niż jeden przymiotnik, przymiotniki mają określony szyk. Przymiotniki, które określają opinie i nastawienie występują na początku (np. amazing), następnie przymiotniki neutralne, rzeczowe (np. red):

 • Angielski - słownictwo związane z pogodą

  Mąż pyta żony jaka dzisiaj jest pogoda?
  Żona mówi:
  - Nie wiem, bo pada deszcz i jest mgła

   

  Witam na najlepszym portalu o języku angielskim. Dziś trochę angielskiego słownictwa związanego z pogodą. Jaka jest pogoda w Anglii każdy wie, dlatego niech Was nie dziwi ilość słów związanych z różnorodnymi formami deszczu i mgły:)

  Zatem - Zaproszek do nauki!

   

  Angielski słownictwo - Pogoda

   

  blizzard - śnieżyca
  blustery - wietrznie
  boiling - skwarnie, upalnie (negatywnie)
  breeze - bryza
  chilly - chłodno
  close - duszno, parno
  damp - wilgotno
  downpour - ulewa
  drizzle - kapuśniaczek
  drought - susza
  flood - powódź
  fog - gęsta mgła
  frost - przymrozek
  gale - sztorm
  hail - grad
  hailstones - ziarnko gradu
  haze - lekka mgiełka
  heatwave - fala upałów
  humid - wilgotno
  hurricane - huragan
  melt - topnieć
  mild - łagodny, umiarkowany
  mist - mgła
  overcast - zachmurzenie, zachmurzony
  pour down - padać ulewnie, lać
  scorching - skwarny, upalny (pozytywne)
  settle - zamarzać
  shower - przelotny deszcz
  sleet - deszcz ze śniegiem
  slush - plucha
  snowdrift - zamieć śnieżna
  stifling - duszno
  thaw - odwilż, rozmarzać (o ziemi)
  thunderstorm - burza z piorunami
  torrential rain - ulewny deszcz

   

  I jak zawsze zapraszam na:


  http://www.englishwithlucas.com/

  i


  https://www.facebook.com/angielski.English.with.Lucas

  śmieszne koszulki:


  http://englishwithlucas.cupsell.pl/

 • Najczęściej stosowane biznesowe phresal verbs (część 6 i 7 z 7)

  Najczęściej stosowane biznesowe phresal verbs (część 6 i 7 z 7)

  Wiele osób ma problemy z tym aspektem języka angielskiego. Czasowniki frazowe (po angielsku tzw. "phresal verbs") sprawiają kłopoty osobom nawet dość zaawansowanym. Ale nie martwcie się. W najbliższym czasie będę publikował materiały traktujące właśnie o nich. Nic tylko założyć swoje najlepsze kierpce do nauki i tego... Nauczyć się:)

  Oto kolejna część przydatnych biznesowych phresal verbs.

  Zapraszam do lektury:

   

  to pass (something) up

  to decline (usually something good)

  Don't pass up on this great opportunity. Place your order today.

  to put (something) off

  to postpone
  przełożyć na później

  I haven't done my taxes yet. I've been putting it off for a long time.

  to put (something) together

  to assemble
  złożyć, zmontować

  How long will it take to put the scale model together?

  to run into

  to meet someone unexpectedly
  wpaść na kogoś, napotkać

  I ran into Stacey from Accounting in the supermarket yesterday.

  to send (something) back

  to return
  odesłać, zwrócić

  The product was defective. We'll have to send it back.

  to set (something) up

  to arrange;organize
  ustalić, zorganizować

  I'll set up the conference call and send you an invite.

  to shop around

  to compare prices
  porównać ceny

  We should bid low on this one. They always shop around.

  to sort (something) out

  to organize or resolve a problem
  ustalić, rozwiązać problem

  There was some confusion with the new work schedule. No one is sure who works on Sunday. We're calling a meeting to sort it out.

  to take (something) back

  to return an item
  zwrócić coś

  She always shops there because she knows that she can take anything back that she isn't happy with.

  to think (something) over

  to consider
  przemyśleć coś, rozważyć

  Honestly, I don't know what I'm going to do. The job offer is great, but I'm not sure if I want to leave my current position. I'll have to think it over.

  to turn (something) down

  1) to decrease the volume or strength of something (volume, heat, etc)
  zmniejszyć, przyciszyć
  2) reject and offer
  odmówić czegoś

  1) Could you turn your music down so I can take this call?
  2) They turned down our proposal.

  to try (something) out

  to test or use something experimentally
  przymierzyć, wypróbować

  We're going to try it out for a few weeks and let you know what we think. If we like it, we'll place an order.

  to use (something) up

  to finish the supply
  zużyć, wykorzystać

  I can't believe it's only May and I've used up all my sick days already.

   

  I jak zawsze zapraszam na:

  http://www.englishwithlucas.com/

  i

  https://www.facebook.com/angielski.English.with.Lucas

  śmieszne koszulki: http://englishwithlucas.cupsell.pl/

 • Najczęściej stosowane biznesowe phresal verbs (część 5 z 7)

  Najczęściej stosowane biznesowe phresal verbs (część 5 z 7)

  Wiele osób ma problemy z tym aspektem języka angielskiego. Czasowniki frazowe (po angielsku tzw. "phresal verbs") sprawiają kłopoty osobom nawet dość zaawansowanym. Ale nie martwcie się. W najbliższym czasie będę publikował materiały traktujące właśnie o nich. Nic tylko założyć swoje najlepsze kierpce do nauki i tego... Nauczyć się:)

  Oto kolejna część przydatnych biznesowych phresal verbs.

  Zapraszam do lektury:

   

  to let (someone) in

  to allow to enter

  wpuścić kogoś (do środka)

  I forgot my badge again. Hopefully someone else is in the
  office and can let me in.
  to look forward to

  to be excited about something in the future

  cieszyć się na myśl o czymś, oczekiwać

  I'm really looking forward to having an extended weekend
  next week.
  to look into

  to investigate

  przyjrzeć się, zbadać, przeanalizować

  Please look into some ways we can cut costs. Every penny
  counts.
  to look out for

  to be careful, vigilant, and take notice

  uważać na

  You must always look out for new business opportunities.
  to look (something) over

  to check; examine

  sprawdzić, przejrzeć

  Could you look over this report to make sure there are no
  mistakes?
  to look up to

  to have a lot of respect for someone

  podziwiać

  I really look up to her. She has been with the company for
  a long time and is really knowledgeable.
  to make (something) up

  1) to invent (a story, lie, excuse, reason, etc.)
  1) zmyśleć

  2) to resolve an argument or quarrel (not a separable verb when used like
  this).
  2) pogodzić się

  3) to compensate for something
  3) wynagrodzić, zadośćuczynić

  1) I don't believe their story. I think they made it up.
  2) Are they still fighting about that? I thought they had made up a while
  ago? 3) I didn't get anything accomplished yesterday. I'm going to have to
  work extra hard to make up for it today.
  to mix (something) up

  to confuse two or more things

  pomylić, pomieszać

  I always mix their names up. Which one is Bob, and which
  one is Brad?
  to pass (something) out

  to give the same thing to many people

  rozdać, rozprowadzić

  Carly is passing out a schedule of today's events.
  to pass (something) up

  to decline (usually something good)

  zrezygnować

  Don't pass up on this great opportunity. Place your order
  today.

   

   

  I jak zawsze zapraszam na:

  http://www.englishwithlucas.com/

  i

  https://www.facebook.com/angielski.English.with.Lucas

  śmieszne koszulki:

  http://englishwithlucas.cupsell.pl/

 • Najczęściej stosowane biznesowe phresal verbs (część 4 z 7)

  Najczęściej stosowane biznesowe phresal verbs (część 4 z 7)

  Wiele osób ma problemy z tym aspektem języka angielskiego. Czasowniki frazowe (po angielsku tzw. "phresal verbs") sprawiają kłopoty osobom nawet dość zaawansowanym. Ale nie martwcie się. W najbliższym czasie będę publikował materiały traktujące właśnie o nich. Nic tylko założyć swoje najlepsze kierpce do nauki i tego... Nauczyć się:)

  Oto kolejna część przydatnych biznesowych phresal verbs.

  Zapraszam do lektury:

   


  to go after


  1) to follow someone
  2) to try to achieve something

  1) być po kimś (w kolejce)
  2) starać się coś osiągnąć


  1) Pam will give her talk first, and Scott will go after
  her.
  2) If we got the account, they would be our biggest client. I'm really going
  to go after the account.

  to go against


  to compete; oppose

  rywalizować


  We're going against three or four other contractors. Be
  sure to bid low.

  to go over


  to review

  przeanalizować, poddać ocenie


  I want to go over last month's numbers with you.

  to hand (something) in


  to submit (a report, a paper, etc)

  wręczyć


  I forgot to hand in my expense reports. Now I won't get
  reimbursed until next month.

  to hand (something) out


  to distribute the same thing to a group of people

  rozdać


  I'll start explaining the changes while Jason hands out a
  copy of the new policy.

  to hang on


  to wait for a short time (informal)

  poczekać


  Could you hang on for a second, please? I'll be right
  there.

  to keep (something) up


  to continue doing something

  kontynuować


  You've been doing really well lately. Keep it up!

  to let (someone) down


  to disappoint; to not help or support

  zawieść kogoś, rozczarować


  I was really depending on him to expedite the shipping on
  that order. The products are still in the warehouse. He really let me down.

   

   

  I jak zawsze zapraszam na:

  http://www.englishwithlucas.com/

  i

  https://www.facebook.com/angielski.English.with.Lucas

  śmieszne koszulki:

  http://englishwithlucas.cupsell.pl/